Rekuperator z gruntowym wymiennikiem ciepła PRO-VENT GEO w budynku jednorodzinnym – zielone płuca dla domowników
Realizacja każdej inwestycji budowlanej staje się zdecydowanie łatwiejsza – a w praktyce także i tańsza – gdy jest wcześniej w odpowiednio sposób zaprojektowana. Opracowany projekt pozwala uniknąć zbędnych komplikacji w toku fazy wykonawczej. Sprawa ma się tak samo jeśli chodzi o kwestię montażu systemu wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, połączonym kolejno z gruntowym wymiennikiem ciepła.
Opracowanie projektu rekuperacji
Opracowanie projektu rekuperacji – na etapie adaptacji projektu budowlanego – pozwala w precyzyjny sposób zaplanować, w którym pomieszczeniu planujemy zamontować rekuperator, w jaki sposób ma zostać poprowadzona instalacja wentylacyjna, a także w których punktach powinniśmy zlokalizować anemostaty nawiewne czy anemostaty wyciągowe. Tak starannie zaprojektowana wentylacja mechaniczna pozwoli uniknąć kłopotów związanych z ewentualną kolizją innych instalacji sanitarnych, co więcej pozwoli także zminimalizować ewentualne problemu z zabudową elementów instalacji wentylacyjnej. Faza projektowa to idealny moment do tego by przewidzieć rozprowadzenie przewodów wentylacyjnych – w większości wypadków w budownictwie jednorodzinnym istnieje możliwość ukrycia przewodów systemu rekuperacji w warstwie izolacji stropu – a także zaplanować lokalizację czerpni oraz wyrzutni powietrza czy to w elewacji budynku czy w podbitce dachowej. Instalacja wentylacyjna jest jedną z tych instalacji montowanych w budynku jednorodzinnym która potrzebuje najwięcej przestrzeni do jej montażu, to z kolei wprost definiuje konieczność odpowiedniego jej zaprojektowania. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by planować montaż rekuperatora w budynku już zamieszkałym – Inwestorzy winni jednak liczyć się z koniecznością wykonania ewentualnych przebić między kondygnacjami budynku, a już na pewno z zabudową elementów instalacji wentylacyjnej.
Montaż płyt gruntowych
Sytuacja wygląda identycznie przy rozpatrywaniu montażu płytowych gruntowych wymienników ciepła marki PRO-VENT GEO. Gruntowy wymiennik ciepła jako element wspomagający układ systemu wentylacji mechanicznej może być wykonany zarówno na etapie wstępny tj. montowany na wysokości górnej krawędzi ławy fundamentowej bądź pod płytą fundamentową, a może także zostać zamontowany gdy budynek jest już użytkowany. Zasadnicza rzecz będzie rozgrywała się nie w kosztach związanych z elementami niezbędnymi do budowy gruntowego wymiennika ciepła, czy kosztem wykonania, a elementami dodatkowymi które wynikają z lokalizacji wymiennika, to jest montażu gwc poza obrysem budynku. Wspomnianymi niezbędnymi elementami jest styropian dwuwarstwowy (wodoodporny) w ilości około 16-18 metrów sześciennych, odcinki dobiegowe łączące rekuperator z gruntowym wymiennikiem ciepła oraz z drugiej strony GWC z czerpnią terenową, a także koszt wykopu pod gruntowy wymiennik ciepła. Tak jak wyżej wskazano, wspomnianych kosztów można uniknąć jeśli zdecydujemy się na odpowiednio wczesnym etapie zaprojektować kształt instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperatorem oraz gruntowym wymiennikiem ciepła.
Oczyszczanie powietrza
Urządzeniem które zdobywa sobie co raz większą popularnością jest nowy produkt firmy PRO-VENT, które z nader wysoką skutecznością radzi sobie z problemem smogu. Mowa tu o module CLEAN-R (filtr elektro-jonizacyjny) który dzięki technologii stop field filtruje powietrze nawiewane do budynku z PM 1, PM 2,5 a także PM 10 – wspominany moduł montowany do centrali wentylacyjnej pozostaje skutecznym rozwiązaniem do zapewnienia w budynku świeżego, ale i przede wszystkim zdrowego powietrza.
Zadbaj o swoich domowników ! To takie proste …
- Dlaczego warto zainwestować w inteligentne systemy hydrauliczne i sanitarno-grzewcze? - 5 sierpnia 2024
- Jak prawidłowo wykonać hydroizolację wanny - 7 maja 2024
- Wełna Mineralna – grubość do ścian - 27 marca 2024